aktualizováno: 24.03.2024 19:22:45

R. D. Jiří Kusý

R.D. Jiří Kusý (1948-2016)

R. D. Jiří Kusý se narodil v r. 1948 v Pečkách ve středních Čechách, kde spolu s rodiči a bratrem prožil své dětství a mládí. Po maturitě pracoval jako výpravčí Českých drah, protože za tehdejšího režimu mu nebylo umožněno studium archeologie. Později přešel na ředitelství metra v Praze, současně studoval na Pražské konzervatoři a byl členem Pražské zpěvohry.   V roce 1984 se stal sólistou opery J.K.Tyla v Plzni, kde během působení nastudoval 26 rolí. Protože se nikdy nevzdal svého přání stát se knězem, začal v roce 1971 tajně studovat teologii a v roce 1985 přijal v Berlíně kněžské svěcení z rukou kardinála Meisnera. V roce 1990 se rozloučil s pěveckou kariérou rolí hraběte Luny ve Verdiho opeře Trubadůr a od té doby se zcela věnuje duchovní službě. Nejdříve působil jako kaplan v chrámu Panny Marie před Týnem v Praze, poté jako administrátor v Praze Liboci a později jako farář ve farnosti u kostela sv. Václava v Praze Nuslích.

Studoval u 13 učitelů, jako byli např. Zdeněk Otava, Zdeněk Tomáš, Františka Krýsová, Václav Zítek, René Tuček, Olga Jiráková nebo Jaroslav Horáček v jehož třídě na Pražské konzervatoři v roce 1989 absolvoval. Jiří Kusý také hostoval v divadle Oldřicha Stibora v Olomouci a v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Od roku 1976 zpíval barytonové role v Pražské zpěvohře, kde si vybudoval repertoár pro svá budoucí angažmá. Několikrát účinkoval v Rybově České mši vánoční (sólový tenorový part) společně s Eduardem Hakenem na vystoupeních pěveckého sboru Kladno pod vedením JUDr. Romana Makaria. Často byl zván ke spolupráci s Českým pěveckým sborem jeho sbormistrem prof. J.Veselkou. 11 let zpíval v Pražském pěveckém sboru Smetana pod vedením prof. Vladimíra Doležala. S uměleckým sborem Albatros zpíval operetní i muzikálové písně na nespočetných koncertech po České republice, zvláště pak v západočeských lázeňských městech, ale i v Praze. Na koncertní pódia byl zván stále, věnoval se však již jen duchovní hudbě. K nejoblíbenějším dílům, která P. Jiří Kusý nastudoval a která interpretoval , patří Biblické písně Antonína Dvořáka. V roce 2009 se stal čestným občanem města Pečky a později také čestným občanem Prahy 4. Byl povolán z tohoto světa k našemu nebeskému Otci, po dlouhé nemoci, v roce 2016. Na našeho pana faráře pamatujeme ve svých modlitbách i nadále. R. I. P.