Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 01.12.2019 17:42:38

Mikulášská besídka 8.12.

V neděli 8.12. po mši svaté se u nás v kostele sv. Václava uskuteční již tradiční Mikulášská besídka.

Pro děti i hravější rodiče bude připraveno množství her a drobné pohoštění. Na besídku dorazí i sv. Mikuláš, čert a anděl. Pro děti, které sv. Mikuláši přednesou, co se naučily, čeká drobná pozornost. Zapište své děti prosím v zákristii v kostele sv. Václava, abychom jim mohli připravit balíček.
A nebojte se náš čert děti do pekla nenosí.... :-)

Svatý Mikuláš

Mikuláš se stal kolem r. 300 jako mladý muž biskupem v Myře v tehdejší Lykii. Brzy potom zde začalo pronásledování křestanů za Galeria Valeria Maximina. I Mikuláš se dostal kolem r. 310 do zajetí a byl v žaláři těžce trýzněn. Ještě poznamenán utrpěným mučením vystoupil r. 325 na slavném koncilu Nicejském. Více se neví o Mikulášově životě a působení, je známo už jen přibližné datum biskupova úmrtí. Den smrti byl 6. prosinec, rok mezi 345 a 351.

Podle legendy zchudlá rodina uvízla v dluzích a vše směřovalo k tomu, že otec skončí ve vězení pro dlužníky a dcery budou prodány a odvlečeny do nevěstince. K tomu však nedošlo díky zásahu sv. Mikuláše, v jehož popisu se obě verze shodují. Rodina tak unikla z dluhů a zbylo i na věno. Na stejné legendě je též založena tradice mikulášské nadílky.